Zorganizowanie pogrzebu wymaga dopełnienia wielu formalności, jak również podjęcia decyzji w kwestiach związanych z pochówkiem. Rolą zakładu pogrzebowego jest pomoc rodzinie oraz najbliższym osoby zmarłej w organizacji ceremonii. Dzięki temu mogą oni skupić się na przeżywaniu bólu i żalu po stracie bliskiej osoby.

Dlaczego warto korzystać z usług zakładu pogrzebowego?

Profesjonalnie działający zakład pogrzebowy ma wieloletnie doświadczenie i zatrudnia zespół wykwalifikowanych pracowników. Osoby te są w stanie pomóc rodzinie zmarłego w organizacji pochówku, jak również dopełnieniu wymaganych formalności. Ból i strata, jakie towarzyszą bliskim osoby zmarłej, często utrudniają dokonanie właściwych wyborów związanych z pochówkiem. Nierzadko silne emocje i traumatyczne przeżycia uniemożliwiają właściwą ocenę sytuacji. Dlatego też tak ważne jest wsparcie, które oferuje profesjonalny dom pogrzebowy

To firma, która jest w stanie zadbać nie tylko o godne przygotowanie zmarłego do ostatniej drogi, ale także wyręczyć żałobników w organizacji ceremonii. Szeroki zakres usług, który oferuje profesjonalne działający zakład pogrzebowy, umożliwia przetransportowanie ciała zmarłego do chłodni, jak również przygotowanie go do godnego pochówku zgodnie z wolą rodziny zmarłego. 

Zakład pogrzebowy może przeprowadzić także balsamowanie ciała i zabiegi związane z nekrokosmetyką. Dotyczy to szczególnie osób zmarłych, których ciało będzie wystawione na widok w kaplicy pogrzebowej. 

Zakład pogrzebowy zajmuje się także kremacją – inaczej spopieleniem zwłok. Jest to coraz powszechniejsza forma pogrzebu organizowana w Polsce. Przygotowanie osoby zmarłej do kremacji, które można powierzyć zakładowi pogrzebowemu, odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Ciało osoby zmarłej można ubrać lub okryć całunem pogrzebowym, a spopielenie odbywa się w tak zwanej trumnie ekologicznej – drewnianej lub kartonowej.

Jakie usługi świadczy profesjonalny zakład pogrzebowy?

Sprawne działania realizowane przez zakład pogrzebowy obejmują także dobór środków transportu przeznaczonych do przewozu ciała osoby zmarłej. Nowoczesne zakłady pogrzebowe dysponują flotą karawanów przystosowanych do transportu zmarłego. W trakcie organizacji pochówku zakład pogrzebowy może również udzielić członkom rodziny wyczerpujących informacji na temat oprawy florystycznej tej ceremonii. Niektóre firmy współpracują z renomowanymi kwiaciarniami i studiami florystycznymi, co umożliwia wybór wiązanek pogrzebowych, wieńców, a także stroików dedykowanych ostatniemu pożegnaniu. 

Zakład pogrzebowy, który zajmuje się organizacją pochówku, pomaga rodzinie zmarłego w wyborze trumny, urn oraz wszelkiego typu akcesoriów pogrzebowych. Po konsultacji z członkami rodziny ustalany jest rodzaj trumny lub urny – dobrany ściśle do ceremonii pogrzebowej. Zakład pogrzebowy zajmuje się także przygotowaniem dekoracji kwiatowych, które mają znaleźć się w kaplicy cmentarnej lub też miejscu, gdzie ciało zmarłego będzie wystawione na widok publiczny.

Oprawa muzyczna i przygotowanie tabliczek cmentarnych oraz klepsydr

Usługi realizowane przez profesjonalnie działający zakład pogrzebowy, które mają na celu pomoc członkom rodziny w przygotowaniu ceremonii ostatniego pożegnania, obejmują także organizację oprawy muzycznej. To istotny element ceremonii pogrzebowej. Wzruszająca muzyka towarzysząca pożegnaniu bliskiej osoby może być dopełnieniem ceremonii, jak również podkreśleniem powagi uroczystości. 

W przypadku organizowania pogrzebu kościelnego oprawa muzyczna jest tłem w momencie złożenia kwiatów na grobie. W przypadku pogrzebów świeckich, prowadzonych przez mistrzów ceremonii, oprawa muzyczna jest jednym z głównych elementów całej ceremonii. Zakład pogrzebowy, po konsultacji z rodziną zmarłego, jest w stanie wybrać odpowiednie utwory, które mają podkreślić charakter oraz znaczenie całej ceremonii.

 Muzyka towarzysząca żałobnikom sprzyja chwili refleksji i zadumy. To symbol przemijającego czasu i hołd dla osoby zmarłej. Kompleksowe usługi świadczone przez profesjonalny zakład pogrzebowy dotyczą również przygotowania tabliczek cmentarnych i klepsydr, a także umieszczenia nekrologów w prasie lub innych środkach masowego przekazu.

Sprawna organizacja pochówku i ceremonii pogrzebowej to działania czasochłonne oraz wymagające dopełnienia wszelkich formalności. Dlatego też warto powierzyć je specjalistom. Pomoc z zakładu pogrzebowego umożliwia skupienie się wyłącznie na przeżywaniu żałoby, bólu i tęsknoty. 

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy

You may also like

Comments are closed.