Pływanie uchodzi za jeden z najkorzystniejszych dla zdrowia sportów. Zdaniem wielu fizjoterapeutów jest on również dyscypliną numer jeden, dzięki której na długie lata zachowasz sprawność fizyczną. Jeśli regularnie uczęszczasz na basen, to zapewne przez cały czas odczuwasz pozytywne tego skutki. Zdarzają się jednak osoby, które z różnych powodów unikają pływalni: czy to ze strachu przed utonięciem, czy też wstydem przed rozpoczęciem nauki pływania w tak późnym wieku. Pora to zmienić! Zobacz, jakie pozytywne aspekty omijają Cię każdego dnia przez to, że nie chodzisz na basen!

Nie ćwiczysz swojego ciała w najprostszy sposób

W momencie, gdy pływasz, angażowane są praktycznie wszystkie mięśnie Twojego ciała. Ciężko znaleźć drugą dyscyplinę, która w tak intuicyjny sposób ćwiczyłaby wszystkie obszary organizmu.

W wodzie obrany przez Ciebie styl oraz tempo pływania ma wartość drugorzędną. Najważniejsze jest to, że po prostu stawiasz opór i unosisz się na powierzchni! To w zupełności wystarczy, aby trenować wszystkie partie ciała.

Właśnie z tego powodu pływanie jest jedną z najprostszych form aktywności fizycznej – a pozytywne efekty z niej wynikające widoczne są gołym okiem!

Nie redukujesz swojego nadmiaru stresu

Każdy z nas codziennie przeżywa jakieś stresujące sytuacje – czy to sprzeczka w domu, czy też nieprzyjemna sytuacja w pracy. Wizyta na basenie może okazać się doskonałym lekarstwem na ich nadmiar.

Przeprowadzono wiele badań naukowych oraz ankiet, z których wniosek jest prosty: pływanie jest jednym z najlepszych sposobów na szybkie zażegnanie stresu.

Po co wydawać pieniądze na środki uspokajające lub też marnować czas na wielogodzinne medytacje, gdy rozwiązanie jest praktycznie na wyciągnięcie ręki?

Nie dbasz wystarczająco o swoje zdrowie

Jeśli myślałeś, że regularne uczęszczanie na basen sprawi tylko i wyłącznie, że urosną Twoje mięśnie, to zaraz wyprowadzimy Cię z błędu!

Pływanie jest idealną dyscypliną dla osób, które zmagają się z astmą oraz chorobami krążenia. Wizyta na pływalni pozytywnie wpłynie również na stan Twoich płuc.

Wiele badań naukowych wykazało także, że pływanie pomaga w zwalczaniu cukrzycy oraz nadciśnienia. Wiedziałeś, że wystarczy jedynie dwa razy w tygodniu odwiedzać basen, aby zminimalizować ryzyko zawału serca?

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia odchudzania. Jeśli cierpisz na nadwagę, to pływanie może okazać się Twoim wybawieniem! Nawet mało intensywny ruch w wodzie sprawia, że procesy metaboliczne w Twoim organizmie znacznie przyspieszą, a co za tym idzie – bardzo szybko stracisz zbędne kilogramy!

Chcę zacząć pływać – ale jak to zrobić?

Jeśli jesteś już na etapie, w którym chcesz zacząć pływać, jednak z różnych powodów obawiasz się wizyty na basenie – to mamy dla Ciebie kilka porad.

Przede wszystkim: nie polegaj tylko na sobie! Znacznie rozsądniej będzie zapisać się na dobre lekcje pływania, niż próbować osiągnąć wszystko samemu.

Kolejną poradą od nas będzie: nie przetrenuj się! Do wszystkiego powinieneś dążyć małymi krokami. Zwłaszcza, jeśli mowa o sporcie oraz aktywności fizycznej.

Na zakończenie powiemy tylko: nie przejmuj się! Nie jesteś jedyny ze swoimi problemami. Wiele osób dorosłych nie potrafi pływać, jednak Ty masz nad nimi solidną przewagę. Po prostu wiesz, że warto ten nawyk zmienić. Powodzenia w treningu!

You may also like

Comments are closed.