Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest nie tylko ich wytrzymałość i jakość materiału, z którego zostały zrobione, ale też łatwość utrzymania barierek z nierdzewki w dobrym stanie i czystości. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza z uwagi na sposób użytkowania balustrad ze stali – bardzo często są one przecież montowane w miejscach użyteczności publicznej. Jak dbać o balustrady ze stali nierdzewnej i jak je czyścić, żeby mieć pewność, że na ich powierzchni nie gromadzą się drobnoustroje? 

Balustrady z nierdzewki – jak pozbyć się wirusów i zanieczyszczeń?

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim właściwościom wytrzymałościowym. Nic dziwnego. Barierki z nierdzewki są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję, dlatego bardzo często są montowane nie tylko na zewnątrz, jako zabezpieczenie balkonów i tarasów, ale i w miejscach użyteczności publicznej – biurowcach, galeriach handlowych, urzędach, ale i przychodniach lub szpitalach. Niestety oznacza to także, że stalowe balustrady na schody są w takich miejscach cały użytkowane i w ciągu dnia dotykane przez wiele osób, a to siłą rzeczy powoduje, że na ich powierzchni mogą gromadzić się zanieczyszczenia i zarazki. I o ile w normalnych, domowych warunkach takie ryzyko jest właściwie wykluczone, a czyszczenie balustrady ze standardowych zanieczyszczeń i osadów warto przeprowadzić raz na jakiś czas, o tyle w przypadku barierek zamontowanych w miejscach publicznych proces ten musi być częstszy. W takim przypadku, żeby uniknąć kontaktu z drobnoustrojami przenoszonymi na powierzchni rąk, bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie balustrad, zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności wirusów przenoszonych drogą kropelkową (np. wirusa grypy i koronawirusa). W tym czasie zaleca się nawet, żeby balustrady i barierki ze stali były czyszczone i dezynfekowane codziennie

Stalowe balustrady na schody i balkony – czym czyścić?

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej pokryte są warstwą pasywną, która chroni je nie tylko przed korozją, ale i pozwala utrzymać barierki w dobrym stanie przez długie lata. To dlatego balustrady tego typu są tak popularne wśród inwestorów. Podczas codziennego czyszczenia balustrad z nierdzewki, które są zamontowane w naszych domach, w zupełności wystarczą zwykłe detergenty, których używamy podczas codziennych porządków. Ważne jest, żeby były to delikatne środki, które nie uszkodzą warstwy ochronnej, którą pokryta jest stal nierdzewna. Podczas dezynfekowania balustrady ze stali nierdzewnej wykluczone jest np. stosowanie specyfików, których skład oparty jest na kwasach. Bardzo skuteczne w walce z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami są środki, które są naturalne i oparte na mieszankach potasu lub jodu. Poleca się je zwłaszcza na ich właściwości bakteriobójcze. 

Środki tego typu są zatem bardzo dobrym wyborem podczas częstego czyszczenia balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej, które są zamontowane w ciągach komunikacyjnych, z których na co dzień korzysta bardzo dużo osób. Skutecznym rozwiązaniem w walce z bakteriami i zanieczyszczeniami, które zalegają na powierzchni stalowych barierek i klamek, jest też wyczyszczenie ich mieszankami na bazie chloru. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o dokładnym opłukaniu stalowej powierzchni z resztek środka dezynfekującego.  

Jak dezynfekować balustrady ze stali nierdzewnej?

Jak wiemy, pielęgnacja barierek wykonanych ze stali nierdzewnej nie jest wymagająca i jeśli tylko pamiętamy o ich systematycznej pielęgnacji, mogą posłużyć nam w dobrym stanie przez długie lata. W przypadku balustrad zamontowanych w naszych domach i na balkonach w zupełności wystarczy wyczyszczenie barierki z drobnych zanieczyszczeń. Sytuacja zmienia się, jeżeli mamy do czynienia z balustradami stalowymi zainstalowanymi w miejscach użyteczności publicznej. Wówczas proces ich dezynfekcji musi być zakrojony na większą skalę. Musimy jednak pamiętać, że oprócz umiejętnego pozbywania się bakterii i zanieczyszczeń z powierzchni stalowych balustrad bardzo ważne jest także zabezpieczenie samej stali przed jej uszkodzeniem. Do czyszczenia barierek ze stali nierdzewiejącej nie możemy zatem używać narzędzi, które mogłyby naruszyć warstwę pasywną stali. Poza tym wszystkie sposoby są dobre, żeby pozbyć się z ich powierzchni bakterii i wirusów, szczególnie w okresach ich wzmożonej aktywności. 

Źródło: Kobamet

You may also like

Comments are closed.