Lato coraz bliżej! Nadchodzą wakacje, dłuższe dni, oraz… znacznie wyższe temperatury! Czy jesteś odpowiednio przygotowany na nadchodzące upały? Jeśli nie chcesz spędzić kolejnego roku w zbyt gorących warunkach, to już teraz powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – sam wentylator może okazać się być niewystarczający! Jeżeli jesteś ciekaw, na jakie sposoby możesz jeszcze ochłodzić swój dom w upalne dni, to konieczne zapoznaj się z naszymi poradami zawartymi w poniższym artykule!

Brak klimatyzacji! Czy wentylator się sprawdzi?

Na potrzeby tego artykułu zakładamy, że nie posiadasz w domu sprawnego systemu klimatyzacji (o jej zaletach oraz wadach powiemy później). Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy w upalne dni, jest użycie wentylatora – prawda jest jednak taka, że wiatrak jedynie rozdmuchuje gorące powietrze, zamiast je ochładzać. Sprzęt taki powinien być używany zatem tylko w ostateczności,  oraz w przypadku braku dostępu do pozostałych wymienionych przez nas metod. Na ten moment zapoznaj się jednak z trzema zasadami, które często wydają się być lekceważone:

Ochraniaj okna!

Najwięcej ciepła przedostaje się właśnie poprzez nagrzane od słońca szyby. Najrozsądniejsza będzie zatem ich odpowiednia ochrona. W tym celu wykorzystuje się zwykle przeciwsłoneczną folię okienną, rolety i zasłony (najlepiej zewnętrzne), a także zawieszenie najzwyklejszej, białej tkaniny.

Nawilżaj powietrze!

Odpowiednio wilgotne powietrze będzie znacznie mniej uciążliwe dla domowników, aniżeli suche. Do tego celu użyty może być zaawansowany technologicznie sprzęt, ale można też nawilżyć powietrze domowymi sposobami. Najpopularniejszym z nich jest rozwieszanie po mieszkaniu mokrych ręczników oraz ubrań.

Zakup roślin!

Mało znany jest fakt, że rośliny (głównie typu okrywowego) są w stanie znacząco obniżyć temperaturę w upalne dni. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju pnącza oraz bluszcze. Możesz zakupić już teraz owe rośliny, lub też zasadzić je i zainwestować w przyszłość.

Chłodzenie sprzętem elektronicznym – jaki wybrać i gdzie kupić?

O ile domowe, naturalne sposoby jak najbardziej mogą się sprawdzić, o tyle chłodzenie pomieszczeń za pomocą sprzętu elektronicznego znajduje się na zupełnie innym poziomie. Jeśli każdego lata jesteś więc zmuszony do niekończącej się walki z upałami, wówczas warto będzie zastanowić się nad zakupem klimatyzatora, ewentualnie termowentylatora.

Jaki sklep oferuje jednak dobry sprzęt chłodzący w atrakcyjnej cenie? W tym celu będzie musiał zrobić małe rozeznanie w terenie. Dobrze w tym przypadku sprawdzają się internetowe porównywarki cen, jednak tak czy inaczej najlepiej sprawdzi się wyszukiwanie ofert manualnie. Staraj się dokonywać zakupów online i, w miarę możliwości, unikaj sklepów stacjonarnych, w których ceny są zwykle znacznie wyższe.

System klimatyzacji w domu – czy warto?

Skoro dalej czytasz ten tekst, oznacza to, że poszukujesz bardziej trwałego rozwiązania, aniżeli zakup samego sprzętu. Jednym z nich może być zamontowanie w swoim domu klimatyzacji, która znacząco obniży temperaturę w pomieszczeniach.

O ile do zalet systemu klimatyzacji zaliczyć można większy poziom komfortu (poprzez niższą temperaturę) oraz lepsze właściwości powietrza (na czele z wilgotnością), o tyle w przypadku jej montażu będziesz musiał liczyć się również z wadami.

Największym minusem, przez który duża część ludzi rezygnuje z montażu klimatyzacji, jest… właśnie montaż. Kłopotliwy montaż. Dodatkowo, jeśli mieszkamy w bloku, uzyskać będziesz musiał zgodę spółdzielni (masa formalności, które nie zawsze przynoszą pozytywny skutek). Kolejnym ważnym minusem, którego musisz być świadom, jest głośna praca urządzenia oraz pobieranie sporych nakładów energii. Klimatyzacja jest zatem droga nie tylko przy zakupie oraz podczas montażu, ale także i w utrzymaniu.

Niezależnie od tego, czy zamontujesz klimatyzację w swoim domu, zakupisz chłodzący sprzęt elektroniczny, czy też skorzystasz z domowych sposobów – jesteśmy przekonani, że uda Ci się spędzić nadchodzące lato w chłodnej atmosferze!

You may also like

Comments are closed.