Wybierając metodę ogrzewania domu, rozpatrujemy wiele kwestii i czynników. Sprawdzamy, jakie zalety ma każde z dostępnych rozwiązań, jakie są jego słabe strony, jakie przyniesie nam korzyści lub jakich problemów może przysporzyć. Jedną z cech, które bierzemy pod lupę, jest bez wątpienia cena opału. Z jednej strony zależy nam na tym, aby była niska, z drugiej chcielibyśmy, aby paliwo było wydajne, więc przeliczamy koszt ogrzewania na przestrzeni miesiąca bądź całego roku. A jak to wygląda, jeśli chodzi o ceny gazu propan? Czy ogrzewanie propanem rzeczywiście każdemu się opłaca?

Ceny gazu – jak zmieniają się ceny w ciągu roku?

Ze względu na wahania giełdowe oraz wiele innych czynników ceny paliw nieustannie się zmieniają. Można zauważyć zarówno okresowe podwyżki, jak i spadki cen. Dotyczy to tak paliw samochodowych, jak opałowych. W przypadku tych drugich wahania cen są nieco łatwiejsze do przewidzenia. 

Gaz propan każdego roku drożeje w okresie jesienno-zimowym, kiedy nadchodzi sezon grzewczy i popyt na gaz wzrasta. Następnie w okresie wiosenno-letnim ceny spadają wraz z ograniczeniem zapotrzebowania na paliwa grzewcze. Sytuacja powtarza się od wielu lat. Tym samym jest to zjawisko przewidywalne i pozwalające zaplanować zakup gazu w najkorzystniejszej cenie. Ponadto należy wspomnieć, że pomimo zmieniających się cen gazu propan wciąż utrzymują się one na niskim, atrakcyjnym dla użytkowników poziomie. 

Dodatkowo dzięki regularności podwyżek i spadków cen propanu można tankować go zawsze w najniższej oraz najbardziej atrakcyjnej cenie. Wystarczy jedynie na etapie planowania i wykonania inwestycji dobrać pojemność przydomowego zbiornika tak, aby mógł zaopatrywać gospodarstwo domowe w propan przez cały rok.

Wydajność propanu, czyli co składa się na koszt ogrzewania domu?

Koszt ogrzewania to nie jedynie cena samego opału. Dotyczy to wszystkich metod i form ogrzewania domu czy firmy. Oprócz cen propanu duże znaczenie ma również jego wydajność. Propan należy do paliw wydajnych i wysokoenergetycznych. Oznacza to, że jego pobór, przy chęci osiągnięcia określonej temperatury w pomieszczeniach, jest dużo mniejszy. Wydajność paliwa pozwala nam obliczyć przewidywany koszt ogrzewania w miesiącu lub też w całym sezonie, a nawet roku.

Dla ogrzewania gazem propan wartości te prezentują się niezwykle korzystnie. W porównaniu z innymi paliwami opałowymi propan dzięki swojej wydajności pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu i w rezultacie dużo zaoszczędzić. Sprzyja temu również zastosowanie nowoczesnych wysokowydajnych kotłów kondensacyjnych. Piece te dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji, czyli skraplania, odzyskują część ciepła zmagazynowanego w spalinach i kierują je ponownie do wnętrza układu. Dzięki temu temperatura w kaloryferach jest utrzymywana na tym samym poziomie przy mniejszym zużyciu gazu. Czysta oszczędność.

Czy ogrzewanie propanem każdemu się opłaca?

Pytanie o opłacalność ogrzewania propanem jest w tym wszystkim najważniejsze. Jednocześnie jest to kwestia, która najczęściej pojawia się przy podejmowaniu decyzji o zmianie sposobu ogrzewania domu. Inwestorzy znają fakty dotyczące cen i wydajności propanu, ale wciąż mają wątpliwości, czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w ich przypadku. Odpowiedź jest prosta i zawsze taka sama: tak. 

Gaz propan pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu poprzez połączenie niskich cen paliwa i jego wysokiej wydajności. Oszczędności są możliwe do uzyskania niezależnie od metrażu domu oraz tego, czy ogrzewanie będzie stosowane przez odbiorcę prywatnego, niewielkiego przedsiębiorcę czy dużą firmę. Inwestycja w ogrzewanie propanem opłaca się każdemu. Warto wybrać propan jako materiał opałowy, gdyż można na tym sporo zyskać.

Źródło: LPGDirect.pl

You may also like

Comments are closed.