Zdaniem specjalistów, zarówno zbyt suche powietrze, jak i mające wysoki stopień wilgotności, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dotyczy to nie tylko dzieci czy seniorów, ale również osób dorosłych oraz zwierząt domowych. Nierzadko podejrzane schorzenia, których objawy pojawiają się znienacka, mogą być wynikiem przebywania w silnie zawilgoconych pomieszczeniach znajdujących się w domu.

Konsekwencje zbyt wilgotnego i zbyt suchego powietrza w domu

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach domowych powinna kształtować się na optymalnie dobranym poziomie. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia ludzkiego zdrowia. Zbyt niski poziom wilgotności, jak również zbyt wysoka wilgotność nie jest korzystna dla organizmu ludzi i zwierząt. Należy pamiętać o tym, aby unikać skrajności. Pomieszczenia w domu, które są zbyt mocno ogrzewane, utrudniają swobodne korzystanie z nich, ponieważ osoby przebywające w tych wnętrzach czują się niekomfortowo, cierpią na przesuszenie błon śluzowych gardła i nosa, a także mogą być podatne na różnego typu alergie ze strony układu oddechowego. Z kolei bardzo wysoka wilgotność powietrza oszacowana na wartość powyżej 60% powoduje upośledzenie odporności, osłabienie ogólnego samopoczucia, a także oddziałuje na układ oddechowy, krążeniowy i pokarmowy. Skutki nieprawidłowego poziomu wilgotności w domu są poważne. Dlatego też należy monitorować ten czynnik, aby przebywanie w domu było nie tylko komfortowe, lecz także bezpieczne dla każdej osoby zamieszkującej pomieszczenia.

Dlaczego poziom wilgotności powietrza w domu jest tak istotny dla osób w nim przebywających?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną bądź też wykonuje ją przez internet. W związku z powyższym, osoby te nie wyjeżdżają do pracy i przebywają w domu przez dodatkowo 6 do 12 godzin dziennie. Oznacza to, że większość domowników użytkuje pomieszczenia praktycznie przez całą dobę. Jeśli są one silnie zawilgocone, a unoszące się w nich powietrze jest zbyt wilgotne, prowadzi to do problemów z oddychaniem i ograniczenia wydolności fizycznej oraz psychicznej. Ma to ogromny wpływ na jakość pracy, a także ogólną zdolność do wykonywania jakichkolwiek zadań. Osoby, które codziennie egzystują w silnie zawilgoconych wnętrzach, mogą zacząć cierpieć na chroniczny katar i kaszel, a także zacząć chorować na różnego typu schorzenia reumatologiczne.

Wysoka wilgotność powietrza w domu prowadzi do namnażania się pleśni i grzybów. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale również powodujący unoszenie się w powietrzu szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. To właśnie one są przyczyną zapalenia zatok, pojawienia się dolegliwości dermatologicznych, a nawet powstania groźnych chorób nerek. Wysoki poziom wilgotności powietrza ułatwia przedostawanie się do organizmu wielu szkodliwych substancji, co zwiększa ryzyko zachorowań na zapalenie płuc, krtani, tchawicy czy gardła.


Jak zbadać poziom wilgotności powietrza w domu?

Jeśli właściciel domu nie posiada odpowiedniej aparatury służącej do mierzenia poziomu wilgotności w pomieszczeniach, może zdecydować się na wsparcie specjalistów oferujących profesjonalne osuszanie wnętrz. Dysponują oni specjalnie dobranymi, atestowanymi i certyfikowanymi miernikami poziomu wilgotności w domu. Ponadto, jeśli we wcześniejszych latach doszło do zalania lub też niekontrolowanych wycieków wody w piwnicy bądź też na poszczególnych piętrach w domu, warto przeprowadzić dogłębną analizę. W przypadku gdy wykryje się podwyższony poziom wilgotności powietrza, należy zastosować profesjonalne osuszacze. Mogą to być urządzenia, które będą pracować przez kilkanaście godzin na dobę, aby jak najszybciej pozbyć się nagromadzonego, wilgotnego powietrza. Ponadto specjaliści, którzy zajmują się osuszaniem wnętrz mogą także doradzić, jakie ekologiczne osuszacze warto wybrać, aby stosować je przez cały rok kalendarzowy. Dzięki temu można pozbyć się problemu wilgotności wnętrz w domu w taki sposób, aby nie dopuścić do namnażania się grzyba, pleśni bądź też innych mikroorganizmów świetnie rozwijających się w zawilgoconym środowisku.

Wilgotne powietrze unoszące się w domu ma negatywny wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Warto zaradzić temu problemowi poprzez zadbanie o optymalny poziom wilgotności. Jeśli przekracza on wartość 60%, należy wdrożyć odpowiednie działania zmierzające do tego, aby jak najszybciej obniżyć jego poziom, przy pomocy profesjonalnych osuszaczy powietrza.

You may also like

Comments are closed.