Jak schłodzić powietrze w domu podczas gorącego lata? Takie pytanie coraz częściej zadają sobie Polacy, kiedy nad nasz kraj nadciąga fala tropikalnych upałów. W sytuacji, kiedy za oknem przez kilka dni utrzymuje się temperatura przekraczająca poziom 30 stopni Celsjusza zastosowanie wentylatorów nie wystarcza. Dlatego klimatyzacja staje się jedynym rozwiązaniem pozwalającym na skuteczne schłodzenie pomieszczeń.
Obecnie w ofercie rynkowej dostępne są urządzenia stacjonarne oraz przenośne. Tradycyjna klimatyzacja do domu zazwyczaj składa się z agregatu zewnętrznego oraz jednej (klimatyzacja typu split) lub kilku (klimatyzacja typu multi-split) jednostek wewnętrznych. Urządzenia montowane są na stałe. W domach i mieszkaniach, a także w biurach czy lokalach zazwyczaj montowane są jednostki ścienne, jednakże coraz większą popularność zyskują również klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy konsole. Alternatywą dla klimatyzacji stacjonarnej jest klimatyzacja przenośna. Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?
Zalety i wady klimatyzacji stacjonarnej i przenośnej
Oba systemy mają swoje zalety, ale też wady. Co więcej, ich zakup powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości użytkowników. Jednakże nie da się ukryć, że stacjonarna klimatyzacja do domu ma znacznie więcej atutów, niż jej przenośna kuzynka. Dla przejrzystości – w pigułce przedstawiamy główne zalety i wady rozwiązań.
Zalety klimatyzacji stacjonarnej:
- wysoka wydajność
- energooszczędność
- wysoki stopień oczyszczania powietrza – wyspecjalizowane filtry, jonizacja powietrza
- możliwość wyboru urządzeń pomiędzy klimatyzatorami ściennymi, kanałowymi, kasetami, konsolami
- lokalizacja urządzeń – w miejscach, gdzie nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu (na ścianach, sufitach, w przestrzeni podokiennej)
- cicha praca
- wysoka estetyka urządzeń – klimatyzatory pokojowe dostępne są w różnych kolorach i kształtach
Zalety klimatyzacji przenośnej:
- możliwość przemieszczania urządzeń w miejsca, które wymagają schłodzenia powietrza
- brak jednostki zewnętrznej, więc nie potrzeba zgody właściciela budynku na montaż systemu
Wady stacjonarnej klimatyzacji domowej:
- stosunkowo wysokie koszty montażu
- jedna jednostka wewnętrzna chłodzi jedno pomieszczenie
- w przypadku budynków wielorodzinnych może być konieczna zgoda właściciela/zarządcy/wspólnoty mieszkaniowej na montaż jednostki zewnętrznej
- w przypadku obiektów zabytkowych jest potrzebna zgoda konserwatora zabytków na montaż agregatu
Wady klimatyzacji przenośnej:
- urządzenia mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu – postawione są na podłodze w pokoju i w ten sposób zabierają przestrzeń (to szczególnie ma znaczenie w niewielkich pomieszczeniach)
- niższa wydajność niż klimatyzacji stacjonarnej
- mniej skuteczne oczyszczanie powietrza
- konieczność zorganizowania dostępu dla rury wywiewnej odprowadzającej gorące powietrze – albo zastosowanie specjalnych uszczelek na okna, albo podłączenie do kanału wentylacyjnego, co jednak może zaburzyć cyrkulację powietrza w pomieszczeniu
- konieczność systematycznego odprowadzania kondensatu (w klimatyzacji split i multi-split skropliny wraz z kondensatem wydalane są na zewnątrz samoczynnie)
- dość głośna praca urządzenia
Dla kogo klimatyzacja stacjonarna a dla kogo przenośna
Jaką klimatyzację wybrać? Zalety i wady poszczególnych systemów i urządzeń pozwalają dobrać klimatyzację domową dostosowaną do potrzeb użytkowników oraz możliwości, jakie daje lokal, w którym funkcjonować będzie system chłodzenia powietrza. Zdecydowanie więcej zalet ma klimatyzacja pokojowa typu split i multi-split. Sprawdzi się we wszystkich obiektach – zarówno w domach, mieszkaniach, jak i biurach czy lokalach usługowych. Jednocześnie jest bardziej wydajna i energooszczędna, przez co gwarantuje uzyskanie optymalnych warunków termicznych w krótszym czasie i przy niższych kosztach. Klimatyzacja przenośna polecana jest przede wszystkim osobom wynajmującym mieszkanie, ponieważ z jednej strony zapewnia możliwość chłodzenia powietrza, a z drugiej strony można ją zabrać ze sobą wraz ze zmianą mieszkania. Nie wymaga też montażu, przez co można ją użytkować od razu po zakupie urządzenia w dowolnie wybranym pomieszczeniu.