Wybór kompresorów dostępnych na rynku jest niebywale szeroki. Sprężarki powietrza występują w różnych wariantach i opcjach, przez co doskonale sprawdzają się w różnych branżach i sektorach przemysłu oraz w usługach. Tak dużą różnorodność powoduje jednak, że wybór jest nieco utrudniony dla osób dopiero wkraczających w branżę pracy ze sprężonym powietrzem. Aby nieco ułatwić wybór, przedstawiamy krótki poradnik, a także doradzamy na co zwrócić uwagę oraz jak właściwie określić potrzeby swojego zakładu i podjąć najlepszą decyzję dotyczącą zakupu sprężarki powietrza.

Czy sprężarka w zakładzie to dobra decyzja?

W tym przewodniku zaczniemy od tego, jak działa kompresor, jak działa i jak funkcjonuje. Następnie omówimy różne typy sprężarek i sposób ich doboru do instalacji. Poniżej wyjaśnimy, jakich funkcji należy szukać w sprężarce powietrza i jak znaleźć dobrą ofertę na kompresor. Sprężarki powietrza są używane w wielu gałęziach przemysłu i zastosowaniach, ale ich głównym przeznaczeniem są instalacje sprężonego powietrza i chłodnictwo. Jeśli masz sprężarkę powietrza, która nie działa dobrze, czas wymienić ją na nową. Na rynku istnieje wiele rodzajów kompresorów, a ich ceny również są bardzo różne. Dlatego przed zakupem powinieneś wiedzieć, jakiego rodzaju kompresora potrzebujesz do instalacji.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa- na jaką się zdecydować?

Istnieją dwa główne typy sprężarek powietrza: sprężarki olejowe i sprężarki bezolejowe. Kompresory olejowe wykorzystują smar jako środek redukujący tarcie do uszczelniania i usuwania ciepła i zanieczyszczeń powstałych podczas pracy urządzenia. Sprężarki bezolejowe w układzie sprężania nie wykorzystują oleju, lecz wodę, która w tym przypadku spełnia taką samą rolę jak olej w sprężarkach olejowych. Kompresory olejowe to urządzenia o większej wydajności i trwałości. Jednocześnie wytwarzają medium zanieczyszczone cząsteczkami oleju, ale problem ten można znacznie zmniejszyć za pomocą systemów uzdatniania. Sprężarki bezolejowe zapewniają bezolejowe środowisko pracy. Jest to ważna cecha, szczególnie w przemyśle spożywczym, medycznym i elektronicznym, gdzie zanieczyszczenie produktu końcowego jest niedopuszczalne. Kompresory bezolejowe są cichsze, łatwiejsze i tańsze w obsłudze (nie ma potrzeby usuwania skroplin ani wymiany oleju w układzie). Urządzenia te są jednak droższe od sprężarek olejowych dlatego, jeśli proces nie wymaga sprężonego powietrza o czystości 0, zalecamy stosowanie w zakładach i produkcji sprężarek olejowych.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie kompresora?

Jednym z najważniejszych czynników dotyczących zakładowej sprężarki powietrza jest ilość powietrza wymagana w procesie produkcyjnym. Całkowite zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest sumą indywidualnych wymagań wszystkich narzędzi, maszyn i akcesoriów. Ma to również bezpośredni wpływ na dobór sprężarki powietrza o określonej wydajności. 

Inną kwestią do rozważenia jest wybór pomiędzy sprężarką śrubową a sprężarką tłokową. W takim przypadku ważne jest rozważenie sposobu instalacji i pracy, a zatem wybór urządzenia, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Klienci mogą również wybierać spośród sprężarek wysokociśnieniowych do specjalnych zastosowań przemysłowych. 

Kolejnym czynnikiem przy wyborze sprężarki powietrza do instalacji jest wymagane ciśnienie. To jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących sprężarkę powietrza. Precyzyjna regulacja ciśnienia umożliwia energooszczędną produkcję sprężonego powietrza bez strat i niepotrzebnego nadciśnienia, które nie jest wykorzystywane i powoduje dodatkowe koszty. Sprężarki powietrza standardowo zapewniają ciśnienie robocze od 8 do 10 bar. Jednak w małych instalacjach wystarcza ciśnienie 6 barów. 

Ważne jest również rozważenie zakupu zbiornika ciśnieniowego i ewentualnie dobór jego pojemności. Zbyt mała pojemność prowadzi do ciągłego napełniania zbiornika, a zbyt duża zwiększa wagę maszyny. Obie sytuacje są nieopłacalne. Należy również zwrócić uwagę na poziom hałasu kompresora i ewentualną konieczność uzupełnienia go o dodatkową izolację akustyczną. Bardzo ważna jest również trwałość i jakość kompresora powietrza, co jest bezpośrednio związane z wybraną marką sprężarki powietrza.

You may also like

Comments are closed.