Dmuchawy to precyzyjne maszyny wyporowe służące do transportu powietrza i gazów. Wytwarzają niższe ciśnienie, niż popularne sprężarki powietrza, ale są niezastąpione w niektórych gałęziach przemysłu. Jak zbudowane są dmuchawy i gdzie wykorzystuje się je w przemyśle?

Dmuchawy – budowa i sposób działania

Dmuchawy to szeroki wybór maszyn przeznaczonych do sprężania gazów do stosunkowo niskiego ciśnienia. Urządzenia te stosowane są zazwyczaj do przetaczania gazów. Działanie dmuchaw opiera się na przetłaczaniu powietrza lub innych gazów pomiędzy wirującymi rotorami a korpusem urządzenia. Niewielkie szczeliny pomiędzy wirnikami a korpusem pozwalają na przetaczanie gazów wraz z nadaniem im oczekiwanego, niskiego ciśnienia. Praca rotorów jest zsynchronizowana dzięki zastosowaniu wału napędowego 1 rotora i przekładni zębatek zasilającej drugi rotor.

Rodzaj e dmuchaw

Do najpopularniejszych rodzajów dmuchaw należą dmuchawy Roots’a oraz dmuchawy bocznokanałowe. Dmuchawy Roots’a zapewniają duży przepływ przy jednocześnie niskim ciśnieniu. Mogą funkcjonować zarówno jako dmuchawa, jak i pompa podciśnieniowa. Ich zaletą jest stała praca, która zapewnia brak zanieczyszczeń (bezdotykowa praca wirników nie wymaga zastosowania środków smarnych, co sprzyja utrzymaniu oczekiwanej czystości przepływającego gazu).

Jednym z rodzajów dmuchaw Roots’a są dmuchawy ROBOX Evolution przeznaczone do zastosowań przemysłowych. Zaletą tych maszyn jest nie tylko niezawodność i bezpieczeństwo zastosowania, ale także cichsza praca i kompaktowe wymiary. Dmuchawy ROBOX Evolution pozwalają zoptymalizować koszty eksploatacyjne zakładu (niewielkie zużycie energii elektrycznej i niskie ryzyko awarii). Jednocześnie są maszynami wykorzystującymi typowe i powszechnie dostępne części zamienne, które podlegają najczęstszej wymianie spowodowanej normalną eksploatacją urządzenia. Ich atutem są również kompaktowe wymiary pozwalające na wykorzystanie przestrzeni do montażu w sposób optymalny.

ROBOX Evolution posiadają wydajność do 150,3/min i są wyposażone w wydajne silniki o mocy do 250kW i wyższej. Zestaw składa się z dmuchawy, tłumika wlotowego wyposażonego w filtr powietrza i tłumika wylotowego, który pozwala na znaczące ograniczenie strat ciśnienia transportowanego gazu.

Powszechnie stosowane w przemyśle są również dmuchawy bocznokanałowe. Swoją nazwę zawdzięczają kanałowi bocznemu, którym wyrzucane jest powietrze. Dmuchawy bocznokanałowe są wyporowymi urządzeniami bezolejowymi, które przeznaczone są do sprężania powietrza i innych gazów do niewielkiego nadciśnienia lub podciśnienia. Ten rodzaj dmuchaw zapewnia nie tylko czyste, wolne od zanieczyszczeń, a przede wszystkim cząsteczek oleju powietrze, ale także brak pulsacji, co wpływa na optymalną, jednostajną pracę układów. Dmuchawy bocznokanałowe wyposażone są w wentylator chłodzący, który obniża temperaturę pracy urządzenia.

Gdzie znajdą zastosowanie dmuchawy?

Dmuchawy są powszechnie stosowane w wielu branżach przemysłu tam, gdzie wymagane jest zastosowanie niskiego stopnia sprężania przy jednoczesnej dużej wydajności. W oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody wykorzystywane są do napowietrzania zbiorników i piaskowników, a także  mycia filtrów piaskowych. Sprawdzają się w gospodarstwach hodujących ryby w celu napowietrzania zbiorników hodowlanych. W energetyce wykorzystywane są do transportu popiołów, a w innych branżach do transportu materiałów sypkich. Dmuchawy stosuje się również w przemyśle spożywczym do suszenia, pakowania próżniowego oraz w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym do transportu i rozdzielania granulatów. Dmuchawy doskonale sprawdzają się także w procesach wentylacji, chłodzenia, recyrkulacji gazów czy w procesach spalania.

źródło: Czemar – sprężarki, dmuchawy, osuszacze, kompresory, serwis

You may also like

Comments are closed.