Wybór nowego kompresora jest bardzo ważny. Sprężarka powietrza właściwie dobrana do potrzeb i specyfiki zakładu sprawia, że praca jest nie tylko efektywna ale również pozwala na optymalizację procesu wytwarzania sprężonego powietrza i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Kompresory tłokowe dzięki swojej wydajności i funkcjonalności są bardzo popularne w zastosowaniach przemysłowych. Wyjaśniamy jak jest zbudowany kompresor tłokowy i w jakich zastosowaniach najlepiej sprawdzi się to urządzenie.

Jak jest działa kompresor tłokowy?

Sprężarki tłokowe to najstarsze pod względem konstrukcji urządzenia wytwarzające sprężone powietrze. Właściwie wszystko co związane ze sprężonym powietrzem i kompresorami zaczęło się właśnie od nich. Mimo to są nadal używane i nie straciły swojej funkcjonalności. Chociaż producenci stale ulepszają i unowocześniają swoje kompresory, podstawowa zasada ich budowy pozostała ta sama. Głównym elementem konstrukcyjnym sprężarek tłokowych jest cylinder z tłokiem. W ten sposób sprężarka powietrza otrzymał swoją nazwę. Czasami sprężarka tłokowa jest również nazywana wyporową. Chociaż nazwa ta jest mniej popularna i rzadziej używana, jest również poprawna. 

Powietrze pobierane do sprężania, podobnie jak w innych kompresorach, pobierane jest bezpośrednio z otoczenia. Część objętości gazu w komorze jest wciągana do sprężarki tłokowo. W tym momencie zawory wydechowe są zamknięte. Kolejną czynnością wykonywaną przez urządzenie jest zmiana objętości powietrza pobieranego przez ruch ślizgowy tłoka. W tym samym czasie zawory wlotowe są zamknięte. W ten sposób powietrze jest sprężane do mniejszych rozmiarów, co zwiększa jego ciśnienie. Tłok odpowiedzialny za zmniejszenie objętości gazu jest wprawiany w ruch przez połączony z nim korbowód. Ostatnim krokiem jest otwarcie zaworów wydechowych, umożliwiając ujście sprężonego powietrza

Chociaż sprężarki tłokowe są dość wydajnymi urządzeniami, to jednak ten parametr może się różnić dla różnych modeli sprężarek. Zależy to od wymiarów cylindra, które określają jego objętość, a także od stopnia sprężania, czyli stosunku ciśnień. Termin kompresja opisuje rzeczywisty skok tłoka i jest stosunkiem ciśnienia tłoczenia do ciśnienia ssania. 

Sprężarki tłokowe są wysoko cenione w branży, ale nie są pozbawione wad. Na jednym cylindrze można uzyskać 5-6 barów. Oznacza to, że zasysając powietrze atmosferyczne pod ciśnieniem 1 bara, sprężarka może osiągnąć maksymalne ciśnienie końcowe 5-6 barów. Dlatego sprężarki wysokociśnieniowe nie są sprężarkami tłokowymi. Jednak wyższe ciśnienie robocze można osiągnąć również za pomocą tłokowej sprężarki powietrza. Wystarczy zastosować kompresję dwustopniową. Dodatkowo należy pamiętać, że dla utrzymania najwyższego poziomu ciśnienia ważne jest zachowanie szczelności pomiędzy powierzchnią tłoka a cylindrem, tj. elementami sprężającymi sprężarki.

W jakich zastosowaniach sprawdzi się kompresor tłokowy?

Ważną zaletą sprężarek tłokowych jest łatwa instalacja i elastyczność rozwiązań. Dzięki temu w łatwy sposób można dostosować kompresor i jego parametry do potrzeb zakładu i jego charakterystyki pracy. Dlatego sprężarki tłokowe powietrza mają wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu, od małych warsztatów po duże zakłady przemysłowe. Ze względu na lepszą trwałość sprężarki tłokowe olejowe polecane są do stosowania w liniach technicznych, a także w zakładach ślusarskich, serwisach samochodowych i wulkanizacyjnych. Sprężarki tłokowe doskonale sprawdzają się również do zasilania urządzeń pneumatycznych takich jak piaskarki, obrabiarki czy szlifierki. 

Z kolei bezolejowe sprężarki tłokowe to urządzenia wytwarzające wysokiej jakości sprężone powietrze. Gwarantują, że w wytwarzanym sprężonym gazie nie ma cząstek oleju. Ten typ sprężarki powietrza jest zalecany do stosowania w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym. Stosowane są również do napowietrzania wody oraz w chirurgii stomatologicznej i protetycznej.

You may also like

Comments are closed.