Jak uważasz, która z tych reklam zadziała najlepiej: radiowa, telewizyjna, czy internetowa? W dzisiejszych czasach marketing sieciowy osiągnął niewyobrażalne rozmiary, a praktycznie każde większe przedsiębiorstwo korzysta z jego dóbr. Nic w tym dziwnego – ludzie coraz częściej opuszczają konwencjonalne media na rzecz internetu. To właśnie tutaj zdobywa się najwięcej klientów, testuje techniki skutecznej reklamy, a nawet przeprowadza testy psychologiczne pod kątem marketingu. Wracając więc do pytania z początku tekstu – chyba doskonale wiesz już, że odpowiedzą będzie „reklama internetowa”.

Reklamy internetowe i ich rodzaje

Ciężko jest w jednym miejscu wymienić wszystkie rodzaje reklam internetowych. Taką reklamą może być bowiem zarówno wielki baner z napisem „najlepszy sklep w Polsce”, jak i post znajomego na Facebooku o tematyce danego produktu.

Do najpopularniejszych form reklam internetowych zaliczamy jednak:

Kampanie reklamowe w Google Ads (czyli wszystkie wyniki w wyszukiwarce, obok których widnieje napis „reklama”)

Banery reklamowe na witrynach (nawet mimo istnienia wtyczek typu AdBlock, ich skuteczność jest wysoka)

Artykuły sponsorowane (praktycznie każdy większy blog, jaki przeglądasz, zawiera tego typu treści)

Są to przykłady reklam, które wcale nie kryją się z tym, że są reklamami.

Czy wiesz jednak, że to dopiero początek?

Reklamy ukryte dla klientów

Zdaniem wielu ekspertów SEO, to właśnie tego typu reklamy działają najskuteczniej.

Jako doskonały przykład może posłużyć proste pozycjonowanie stron internetowych. Tak, to również jest forma reklamy! W działaniach SEO głównym założeniem jest to, aby jak najbardziej przypodobać się algorytmom Google’a i znaleźć się wysoko na liście wyszukiwania.

Działania związane z pozycjonowaniem stron są niewidoczne dla przeciętnego użytkownika sieci. Potrzeba doświadczonej osoby, aby dostrzegła ona starania kryjące się za wysoką pozycją w wyszukiwarce. Słowa kluczowe, linkbuilding, optymalizacja strony… to wszystko wpada w kategorię reklam „ukrytych”.

Kolejnym przykładem tego typu reklam jest tak zwany „marketing szeptany”. Polega on na przeprowadzeniu kampanii reklamowej w jak najbardziej dyskretny sposób. Może to być zatem wtrącenie się do dyskusji na forum, lub nawet utworzenie posta na Facebooku o neutralnym wydźwięku.

Na zakończenie warto wspomnieć o „content marketingu”. Tworzenie wysokojakościowych treści oraz odpowiadanie na potrzeby klientów powinno być oczywistością, jednak nazwa mówi sama za siebie – jest to reklama.

Jako prosty przykład mogą posłużyć tutaj osoby, które zawodowo zajmują się tworzeniem treści – copywriterzy. Ich zadaniem jest tworzenie tekstów, które będą nie tylko przyjazne dla algorytmów przeglądarek, ale też będą angażować użytkownika. A taki zaciekawiony, przypadkowy użytkownik bardzo szybko może zamienić się w potencjalnego klienta.

Jak sprawić, by reklama była skuteczna?

Niezależnie od rodzaju reklamy, cel jest jeden – zysk.

Jak jednak sprawnie połączyć ze sobą różne gałęzie marketingu, aby współgrały one ze sobą? Jest to pytanie, które spędza sen z powiek wielu początkującym przedsiębiorcom.

Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna, a każdy z nas musi odkryć ją samodzielnie.

Jeśli mimo wszystko chcesz przeprowadzić skuteczną kampanię marketingową mimo braku doświadczenia, powinieneś skorzystać z usług profesjonalnej agencji reklamowej.

Życzymy wysokich zasięgów!

You may also like

Comments are closed.