Jest wiele możliwości zabezpieczenia dłoni. Jedną z najpopularniejszych jest stosowanie rękawiczek nitrylowych bądź lateksowych. I tu pojawiają się pytania: które z nich są lepsze, które lepiej wybrać. Kwestia jest indywidualna i zależy od tego, kto i w jakich warunkach będzie ich używał. Przedstawiamy garść porad, które pomogą wybrać: nitrylowe czy lateksowe.
Dla kogo rękawiczki lateksowe
Rękawiczki lateksowe są wytwarzane z naturalnego kauczuku i dzięki temu całkowicie biodegradowalne. Ich ogromną zaletą jest, bez wątpienia, trwałość i elastyczność. Idealnie dopasowują się do dłoni, ponieważ mają różne rozmiary i łatwo znaleźć odpowiednie do dłoni różnej wielkości – dlatego są uniwersalne. Rękawiczki lateksowe są najczęściej i najchętniej stosowanym zabezpieczeniem w służbie zdrowia przez: lekarzy, pielęgniarki, laborantów, stomatologów i fizjoterapeutów, także w branży kosmetycznej: w salonach kosmetycznych i fryzjerskich, oraz w różnych warsztatach przez mechaników. Doskonale zabezpieczają przed szkodliwymi biologicznie wirusami, bakteriami, pasożytami i grzybami, przed zabrudzeniem, na przykład smarem. Należy pamiętać, że nie najlepiej sprawdzają się jako ochrona przed tłuszczami, rozpuszczalnikami organicznymi oraz olejami mineralnymi, ponieważ w kontakcie z tymi substancjami lateks słabnie, a właściwości ochronne drastycznie się zmniejszają. Można wybrać rękawiczki lateksowe pudrowane lub niepudrowane. Te wyposażone w talk nie zlepiają się od środka i są łatwe do założenia.
Rękawiczki lateksowe, ze względu na naturalny surowiec, z którego je wyprodukowano, mogą uczulać. Znane są przypadki reakcji alergicznej po noszeniu takich rękawiczek. Najczęściej pojaiwa się pokrzywka, ale zdarzają się i inne objawy: kichanie, łzawienie oczu, wodnisty katar czy duszności. Najczęściej alergia na lateks pojawia się u osób uczulonych również na pyłki brzozy, pyłki trawy, zboża, bylicę i ambrozję. Jeśli jednak nie jesteś alergikiem, to rękawiczki lateksowe są doskonałym, wygodnym i skutecznym rozwiązaniem. Ich wielką zaletą jest również niska cena.
Dla kogo rękawiczki nitrylowe
Rękawiczki nitrylowe to produkt również z kauczuku, ale nitryl jest wytwarzany z kauczuku syntetycznego. Sprawia to, że jest całkowicie bezpieczny dla alergików, nie uczula i nie wywołuje reakcji alergicznych. Rękawiczki nitrylowe są elastyczne i idealnie dopasowują się do dłoni. Dają efekt drugiej skóry, dlatego umożliwiają wykonywanie nawet precyzyjnych czynności i chwytanie drobnych przedmiotów, nie zaburzają czucia. Te cechy sprawiają, że rękawiczki nitrylowe są mniej rozciągliwe niż lateksowe, ale łatwiej je uszkodzić mechaniczne i przez niską temperaturę. Doskonale nadają się do pracy z różnymi substancjami, w tym olejami, smarami, agresywnymi substancjami chemicznymi i detergentami. Skutecznie zabezpieczają dłonie przed zabrudzeniem i negatywnymi skutkami kontaktu z substancjami chemicznymi. Rękawiczki nitrylowe, tak jak rękawiczki lateksowe, dobrze chronią przed zagrożeniem biologicznym: bakteriami, wirusami, grzybami czy pasożytami. Nic więc dziwnego, że znajdują zastosowanie w niemal każdej gałęzi służby zdrowia.
W codziennej pracy z rękawiczek nitrylowych korzystają lekarze wszystkich specjalności, pielęgniarki, stomatolodzy, fizjoterapeuci i laboranci. Z powodzeniem korzystają z nich pracownicy branży usługowej, np. kosmetycznej: salonów fryzjerskich, gabinetów kosmetycznych czy podologicznych. Ze względu na to, że rękawiczki nitrylowe nie tracą właściwości ochronnych w kontakcie z detergentami, agresywnymi substancjami chemicznymi, smarami i olejami, są również stosowane przez mechaników i ekipy sprzątające.
Źródło: Glovex – sklep BHP