Pluskwa domowa to jeden z owadów, które mogą zagnieździć się w mieszkaniach lub domach, nawet gdy w budynkach tych panuje reżim sanitarny, a pomieszczenia są regularnie odkurzane i czyszczone przy użyciu odpowiednio dobranych detergentów. Pluskwy domowe mogą wpaść w stan hibernacji tylko i wyłącznie, gdy w pobliżu nie znajduje się żywiciel. Może nim być każdy organizm stałocieplny, tj. nie tylko człowiek, ale również kot lub pies. Po wykryciu pluskiew domowych należy jak najszybciej podjąć radykalne środki, by wytępić te insekty. Do tego celu można wykorzystać nowoczesne metody.

Dlaczego w pomieszczeniach pojawia się pluskwa domowa?

Pluskwa domowa może być przyniesiona do pomieszczeń wraz z torbą, w której znajdują się tekstylia lub materiały z dorosłymi osobnikami. To jeden z nielicznych sposobów na to, w jaki sposób pluskwy trafiają do mieszkań. Ponadto, owady te mogą pojawić się w lokalach zajmowanych przez ludzi i zwierzęta domowe wraz z meblami, materiałami bądź tekstyliami, a także ramami obrazów i wyrobami z drewna, pochodzącymi z tak zwanej drugiej ręki. Chodzi tutaj przede wszystkim o produkty i elementy wyposażenia zakupione na targach staroci bądź też aukcjach prowadzonych na różnych platformach internetowych. Nie poddane dezynsekcji używane meble bądź inne elementy wyposażenia, mogą zawierać pluskwy domowe. Owady te trafiają do mieszkania lub domu, gdzie panują optymalne warunki do ich rozwoju i zaczynają się intensywnie rozmnażać.

Należy pamiętać, że pożywieniem pluskwy domowej jest ludzka lub zwierzęca krew. Pluskwy, które nie mają dostępu do żywicieli, mogą przejść w stan hibernacji. Nie oznacza to ich śmierci, lecz jedynie zatrzymanie niektórych funkcji życiowych bądź też ograniczenie ich. Chodzi o to, by organizm pluskwy mógł przetrwać bez uszczerbku nie posiadając dostępu do żywicieli, a także przebywając w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura niższa niż 15 stopni Celsjusza.

Metody identyfikacji pluskwy domowej w mieszkaniach

Osoby, które podejrzewają, że w ich domach lub mieszkaniach pojawiła się pluskwa domowa, powinny dokładnie przyjrzeć się wszystkim zakamarkom, jak również meblom tapicerowanym, ramom obrazów, szczelinom dylatacyjnym bądź też trudno dostępnym kryjówkom. Pluskwa domowa atakuje w nocy, kiedy mieszkańcy domu udają się na spoczynek.

W fazie REM ciało człowieka lub zwierzęcia zaliczanego do organizmów stałocieplnych, jest rozluźnione, dzięki czemu pluskwa domowa jest w stanie przebić powłoki skórne i dostać się do krwi potencjalnego żywiciela. Śladami obecności tego owada są ugryzienia pluskwy zlokalizowane na ramionach, przedramionach, klatce piersiowej, kończynach dolnych, a także na plecach. Warto również zwrócić uwagę na podejrzane ślady na pościeli. To kropelki krwi pochodzące od organizmów stałocieplnych będących żywicielami pluskwy domowej. Ugryzienie tego owada pozostawia charakterystyczne, czerwone krosty.

Należy pamiętać, że pluskwa domowa, w przeciwieństwie do komarów, atakuje żywicieli przez cały rok kalendarzowy. Komary nie są w stanie przetrwać w mieszkaniach, nawet tych mocno ogrzewanych, w okresie jesieni, zimy i przedwiośnia. W mieszkaniach, gdzie bytuje pluskwa domowa unosi się także charakterystyczny zapach. Nie można się go pozbyć, nawet po dokładnym wysprzątaniu i wywietrzeniu lokalu mieszkalnego. Ponadto pluskwy pozostawiają odchody. Są to charakterystyczne czarne kropki na ścianach.

Zwalczanie pluskwy domowej

Pluskwa domowa powinna być jak najszybciej zwalczona przy użyciu odpowiednio dobranych metod. Tylko wówczas można skutecznie pozbyć się tego owada i zapobiec jego ponownemu pojawieniu się, szczególnie w lokalach mieszkalnych, gdzie na co dzień przebywają zwierzęta, a także domownicy. Walka z pluskwą domową rozpoczyna się przede wszystkim od zidentyfikowania, z jakim owadem ma się do czynienia. Ponadto, specjalista z zakresu dezynsekcji, jest w stanie w przybliżeniu określić, ile gniazd i osobników znajduje się w danym mieszkaniu lub domu. Dopiero po wykonaniu tych czynności następuje zamgławianie ULV. To nowoczesna, a jednocześnie łatwa do stosowania metoda, dzięki której walka z pluskwą domową jest nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezproblemowa.

Zamgławianie ULV odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. To elektryczny zamgławiacz ULV, który emituje zimną chmurę zawierającą skoncentrowany preparat owadobójczy połączony z wodą. Mikrocząsteczki tej mieszaniny docierają do wszystkich zakamarków, gdzie ukrywa się pluskwa domowa. Pozwala to na szybkie wytępienie tego owada bez uszkodzenia elementów wyposażenia czy też ryzyka zanieczyszczenia mebli w taki sposób, żeby trzeba było je usunąć. Przed przystąpieniem do zamgławiania ULV należy zabezpieczyć wszystkie sprzęty i akcesoria, które mają kontakt z błonami śluzowymi.

Pozbycie się pluskwy domowej wymaga zastosowania odpowiednio dobranych metod. Tylko wówczas można raz na zawsze zwalczyć nieproszonych lokatorów. 

You may also like

Comments are closed.