Pachołki drogowe to jedne z najbardziej funkcjonalnych i wszechstronnych akcesoriów służących do organizacji ruchu oraz zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Warto poznać charakterystykę tego sprzętu, aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał. Jakie warianty pachołków drogowych są do wyboru i jak pomagają w organizacji ruchu? Wszystkie informacje znajdziecie w poniższym tekście.

Cechy pachołków drogowych

Pachołki drogowe to różnorodna grupa akcesoriów do organizacji ruchu drogowego. Do wyboru użytkowników są stożki drogowe o różnej wysokości, wadze, a także kolorze. Zróżnicowany jest także materiał, z jakiego są wykonane. Jeśli chodzi o wielkość, to najmniejsze pachołki drogowe mierzą 30 cm, a największe dochodzą do 100 cm. 

Istotny jest ciężar pachołków, ponieważ znacząco wpływa na ich stabilność na drogach o różnym natężeniu ruchu, po których pojazdy poruszają się z dużą prędkością. Dla przykładu znacznie lżejsze stożki drogowe będą potrzebne w terenie zabudowanym, gdzie prędkość pojazdów jest mniejsza, niż by to było w przypadku pachołków umieszczanych na autostradzie czy drodze ekspresowej. 

Coraz rzadziej produkuje się pachołki z plastiku, gdyż są znacznie mniej trwałe i podatne na uszkodzenia. Nowoczesne stożki drogowe są wytwarzane z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen (PE) i polichlorek winylu (PVC/PCV).

Gdzie pachołki drogowe znajdą zastosowanie?

Pachołki drogowe dzięki swojej różnorodności mają szerokie zastosowanie w ruchu drogowym i pieszym, ale także poza nim. Na co dzień można spotkać je na jezdni, na chodnikach czy też parkingach. Są nieodłącznym elementem placów manewrowych służących przyszłym kierowcom do nauki jazdy i ćwiczenia parkowania. Często spotykane również na sklepowych parkingach i pod lokalami usługowymi. 

Popularną praktyką jest używanie stożków parkingowych przez osoby prywatne do zabezpieczenia miejsc parkingowych, jak również oznaczania zagrożeń na terenie posesji. Znajdują zastosowanie w różnego rodzaju halach i magazynach czy na placach budowy. Z zalet pachołków drogowych korzysta zarówno branża przemysłowa oraz budowlana, jak i motoryzacyjna.

Łatwiejsza i klarowna organizacja ruchu dzięki pachołkom drogowym

Pachołki drogowe dzięki swojej stabilności i cechom, które zwiększają ich widoczność na drodze, odgrywają dużą rolę w organizacji ruchu. Stosuje się je, aby rozdzielić kierunki ruchu pojazdów czy wyznaczyć tor poruszania się samochodów. Są wykorzystywane do oznaczania zwężenia jezdni i sygnalizowania miejsc, w których są wykonywane roboty drogowe oraz prace krótkotrwałe i szybko postępujące, a także do doraźnego sygnalizowania miejsc niebezpiecznych. To też nieodzowny element wyposażenia ekip odpowiedzialnych za malowanie pasów i znaków poziomych. Ciężko wyobrazić sobie prawidłowy i płynny ruch bez pachołków drogowych.

Źródło: Drogowe sp. z o. o. 

You may also like

Comments are closed.