Domowa klimatyzacja pozwala znacząco poprawić komfort codziennego życia. Dzięki niej nawet największe upały przestają być problemem. Wystarczy skonfigurować sprzęt w taki sposób, aby obniżył on temperaturę w pomieszczeniu do wskazanego poziomu. To wszystko jednak jest możliwe pod jednym warunkiem – że klimatyzator (bądź klimatyzatory) zostanie odpowiednio dopasowany do specyfiki budynku i pokoju, w którym ma pracować. W poniższym tekście wyjaśniamy, jak to zrobić.
Klimatyzator do domu – split czy multi-split?
Jeszcze zanim skupisz się na analizowaniu parametrów technicznych proponowanych urządzeń, a także obsługiwanych funkcji i trybów, musisz podjąć decyzję, jakiego typu klimatyzator kupisz.
W domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystywana jest tak zwana klimatyzacja split, a więc składająca się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej, montowanej na ścianie, suficie lub oknie, w zależności od konkretnego modelu. Jest to dobre rozwiązanie wówczas, gdy istotna jest dla Ciebie możliwość kontroli temperatury w konkretnym pomieszczeniu – salonie, sypialni, gabinecie itd.
Co jednak w sytuacji, gdy zechcesz zadbać o optymalne warunki w całym domu? Wtedy najlepszym wyjściem będzie zakup klimatyzacji multi-split. W jej przypadku nadal masz do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną, do której podłączonych zostaje kilka jednostek wewnętrznych. Co ważne, działają one niezależnie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby każdy domownik miał w swoim pokoju własny klimatyzator.
A może klimatyzacja przenośna do domu jednorodzinnego?
Istnieje jeszcze jeden typ sprzętów, który może Cię zainteresować. Mowa tutaj o klimatyzatorach mobilnych, które nie wymagają przeprowadzania żadnego montażu. Zawierają one specjalną rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz. Trzeba umieścić ją w oknie, a najlepiej zabezpieczyć specjalną uszczelką, która zwiększy wydajność chłodzenia. Jest to rozwiązanie budżetowe, sprawdzające się jednak wyłącznie w przypadku stosunkowo niewielkich pomieszczeń. Warto o tym pamiętać podczas przeglądania oferty rynkowej.
Najlepsza klimatyzacja do domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę?
Gdy już uporasz się z wyborem typu sprzętu, dobrze będzie przejść do analizowania możliwości poszczególnych produktów. Jest to bardzo ważne, ponieważ klimatyzatory dostępne w sklepach bywają niezwykle zróżnicowane. Jeśli więc chcesz, aby zakupiony model okazał się odpowiednio dopasowany do Twoich potrzeb, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie.
- Klimatyzacja do domu jednorodzinnego – jaka moc? Jest to parametr kluczowy, dlatego to od niego najlepiej rozpocząć analizę oferty. Przyjmuje się, że na każde 10 m powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy klimatyzatora. Oczywiście sporo zależy tu od specyfiki budynku (rodzaj ocieplenia, szczelność okien) i pomieszczenia, jednak najbezpieczniej będzie przyjąć taki właśnie przelicznik. Wielu producentów podaje też maksymalny obszar, na jakim sprzęt działa w sposób wydajny. A jeśli chcesz zweryfikować tego typu informacje, sprawdź opinie klientów, którzy mieli już okazję wypróbować interesujący Cię produkt.
- Kolejne istotne parametry to poziom hałasu i klasa energetyczna. Pierwszy ma duży wpływ na codzienny komfort domowników (bardzo głośny klimatyzator może być bowiem uciążliwy), a drugi na wysokość rachunków za prąd. Energooszczędne urządzenia wyróżniają się klasą A (lub A+++, jeśli weźmiesz pod uwagę stare oznaczenia), dlatego to ich warto szukać w sklepach.
- Nie zapominaj także o dodatkowych opcjach i systemach. W sprzedaży znajdziesz chociażby klimatyzatory z funkcją grzania, pozwalające na zdalne sterowanie (pilotem lub z użyciem aplikacji mobilnej), obsługujące różne tryby chłodzenia (na przykład EKO), jak również modele oczyszczające i nawilżające powietrze.
Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym to świetny pomysł. Zwłaszcza gdy sięgniesz po urządzenia, które idealnie pasują do budynku i wybranych pomieszczeń. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w zakupach.
źródło: Klimatyzacja Warszawa