Wystąpienie publiczne to nie lada wyzwanie. Żeby choć odrobinę zmniejszyć stres, który mu towarzyszy, warto wesprzeć się prezentacją multimedialną. Odpowiednio zaprojektowana będzie pełnić funkcję drogowskazu, który ułatwi Ci realizację poszczególnych etapów wystąpienia. Gotowa prezentacja multimedialna nie oznacza jednak końca prac. O czym jeszcze należy pamiętać przed wystąpieniem?

Prezentacja multimedialna jako uzupełnienie wystąpienia

Prezentacja multimedialna to kluczowy element wielu wystąpień publicznych. Nie tylko wyróżnia informacje warte zapamiętania czy też skłania słuchaczy do określonego działania, ale również stanowi wsparcie dla prelegenta. Każdy slajd stanowi swego rodzaju podpowiedź, dzięki której występujący wie, o czym ma mówić. Wystrzegaj się jednak traktowania prezentacji jako streszczenia wypowiedzi. Ma ona służyć przede wszystkim publiczności, a Tobie przy okazji.

Co więcej, prezentacja multimedialna „trzyma w ryzach” wypowiedź, dzięki czemu o wiele trudniej zboczyć z tematu i zanudzić słuchaczy nieciekawymi szczegółami.  Nic więc dziwnego, że wiele osób posiłkuje się nią przy okazji wystąpień publicznych. Gotowa prezentacja multimedialna nie oznacza jednak koniec prac. O czym należy pamiętać przed wystąpieniem?

Gotowa prezentacja multimedialna – istotny format zapisu

Bywa, że zapisując prezentację multimedialną, twórca przyjmuje rozwiązanie proponowane przez program. Nie zawsze jednak urządzenie, na którym prelegent zamierza odtworzyć prezentację, jest w stanie otworzyć zapisane w danym formacie pliki. Sprzęt może nie mieć odpowiedniego systemu lub oprogramowania. Może również dysponować inną wersją danego programu, co sprawi, że nie wszystkie efekty będą widoczne. Warto przygotować się na różne scenariusze. Co więc zrobić?

Przede wszystkim przejrzeć formaty zapisu prezentacji, jakie daje dany program. W przypadku PowerPointa – najpopularniejszego programu do tworzenia multimedialnych pokazów – zamiast standardowej opcji warto zdecydować się na format „prezentacja programu PowerPoint 97-2003”. Jest to tzw. tryb zgodności. Sprawdza się on zwłaszcza wtedy, gdy prelegent nie wie, jaka wersja programu PowerPoint będzie dostępna na komputerze. Wybierając tę opcję, trzeba jednak pamiętać, że nie każdy efekt będzie widoczny.

A co jeśli komputer w ogóle nie będzie miał programu PowerPoint? I na to warto się przygotować, zapisując prezentację multimedialną jako plik PDF. Pliki PDF można przeglądać za pomocą programów Adobe Reader, LibreOffice i Apple Pages oraz przeglądarek internetowych. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że nie da się otworzyć zapisanej w tym formacie prezentacji, jest niewielkie.

Co jednak ważne, decydując się na to rozwiązanie, prelegent będzie w stanie pokazać tylko zawartość slajdów. Plik PDF nie zademonstruje efektów animacji. W ostateczności jednak lepsze to niż nic. Zapisując prezentację w tym formacie, zabezpieczasz ją również przed zmianami. To ważne, jeśli plik wysyłasz gdzieś w formie załącznika i nie chcesz, by ktoś ingerował w stworzoną przez Ciebie treść.

Gotowa prezentacja multimedialna? O co zadbać przed wystąpieniem?

Twoja prezentacja multimedialne jest już gotowa i zapisana w różnych formatach? To nie koniec przygotowań do wystąpienia. Żeby dobrze wypaść, warto poćwiczyć – najlepiej przed lustrem. To naprawdę pomaga – zmniejsza stres i zwiększa pewność siebie. W trakcie prób mierz czas. Dzięki temu dowiesz się, jak długo będzie trwać Twoje wystąpienie. Może się okazać, że niektóre fragmenty wypowiedzi trzeba będzie wyciąć, by nie zanudzić słuchaczy, a inne wydłużyć. Na bieżąco notuj swoje spostrzeżenia, a kiedy zakończysz próbę, wróć do nich.

Pamiętaj również o autoprezentacji. Na dzień przed wystąpieniem dobrze się wyśpij. Sen zredukuje oznaki zmęczenia na Twojej twarzy i sprawi, że skóra będzie promienna. Załóż schludny, elegancki strój, a także zadbaj o fryzurę. Dzięki temu już na wstępie zyskasz przychylność słuchaczy.

Źródło: Prezentacje PowerPoint – Tworzenie prezentacji 

You may also like

Comments are closed.