Żeby zyskać profesjonalne wsparcie informatyczne, wcale nie musisz tworzyć nowych stanowisk pracy i zatrudniać specjalistów IT. Przekonują o tym body leasing i outsourcing IT. Na czym polegają te usługi? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Body leasing i outsourcing IT – na czym polegają?

Body leasing, lub inaczej mówiąc outsourcing personalny/leasing pracowniczy, to nic innego jak okresowy najem ekspertów IT do zadań informatycznych. W tym modelu pracodawca niejako wypożycza specjalistę od dostawcy. Formalnie jest on zatrudniany jako pracownik zewnętrzny, co pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć koszty kadrowe i administracyjne.

Z kolei outsourcing IT w swym klasycznym wydaniu polega na zleceniu realizacji projektu (albo jego części) zewnętrznej firmie specjalizującej się w danym obszarze. Od body leasingu odróżnia go to, że nie tylko realizacja, ale i zarządzenie projektem jest cedowane na rzecz zewnętrznego podmiotu. Tymczasem w przypadku body leasingu projekt zarządzany jest z reguły wewnętrznie, natomiast wyłącznie jego realizacja odbywa się przy udziale zewnętrznych zasobów.

Obecnie pod pojęciem outsourcingu IT rozumie się także zlecenie zewnętrznej firmie prowadzenia całego działu IT. To wygodna opcja, która pozwala zoptymalizować koszty i skoncentrować się na filarach prowadzonej działalności.

Kiedy body leasing to dobra opcja?

To, czy wybierzesz body leasing czy też outsourcing IT, zależy od potrzeb firmy. Jeśli dysponujesz własnym zapleczem informatycznym, szukasz pracownika z konkretnymi umiejętnościami i zamierzasz go zatrudnić na określony czas lub wyłącznie do realizacji danego projektu, wówczas lepiej sprawdzi się body leasing. Zewnętrzny specjalista będzie dysponował odpowiednimi kompetencjami. Wniesie również świeże spojrzenie do firmy/projektu.

Pamiętaj, że w przypadku body leasingu szczególnie istotną kwestią jest precyzyjne określenie profilu kandydata. Jeżeli zrobisz to „na odczep się”, ekspert nie będzie odpowiednio dopasowany do Twoich realnych potrzeb. W takiej sytuacji trzeba będzie ponowić poszukiwania. Dlatego dobrze zastanów się, jakich kompetencji szukasz. Pozwoli to szybko znaleźć odpowiedniego eksperta.

Body leasing pozwala zminimalizować koszty związane z rekrutacją pracownika, jego zatrudnianiem, wdrażaniem i szkoleniem. Wynajmujesz bowiem wykwalifikowanego specjalistę, który od razu jest gotowy, by realizować wskazane przez Ciebie zadania. Co ważne, to Ty jesteś jego bezpośrednim zwierzchnikiem i nadzorujesz jego pracę.

Outsourcing IT – kiedy warto się na niego zdecydować?

Jeśli nie dysponujesz własnym zapleczem informatycznym, nie masz działu IT lub chcesz go rozwiązać, ewentualnie zależy Ci na oddelegowaniu części zadań, wówczas dobrym wyborem będzie outsourcing IT. Zewnętrzna firma zajmie się wszystkimi wskazanymi przez Ciebie obszarami, łącznie z aktualizacją oprogramowania czy też kontrolą bezpieczeństwa firmowych danych.

W tym modelu oszczędzasz nie tylko na kosztach osobowych – nie płacisz bowiem za rekrutację pracowników, ich wynagrodzenia, urlopy i szkolenia – ale również na kosztach związanych z utrzymaniem i eksploatacją infrastruktury informatycznej.

Zarówno dzięki body leasingowi, jak i outsourcingowi IT zyskujesz dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Jaki model współpracy z ekspertami będzie więc odpowiedni? Na to pytanie nie musisz odpowiadać samodzielnie. Dokładna analiza potrzeb dokonana we współpracy z podmiotem oferującym body leasing i outsourcing IT ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Usługi body leasingu i outsourcingu IT są kierowane do wszystkich firm, niezależnie od specyfiki i wielkości. Polecane są zwłaszcza w przypadku średnich i małych przedsiębiorstw, które nie dysponują dużymi budżetami, lecz nie chcą rezygnować z możliwości, jakie niosą za sobą nowoczesne technologie. Prowadzenie biznesu bez profesjonalnego wsparcia informatycznego jest współcześnie praktycznie niemożliwe. Dlatego warto zdać się na wsparcie ekspertów.

Źródło: Praca IT – TeamQuest

You may also like

Comments are closed.